UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

Wniebowstąpienie Pańskie
21 maja 2023 r.

1.     Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: "idę do Ojca przygotować wam miejsce". Żyjemy nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca. Przypominamy, że każdy katolik, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię św. Czas Komunii św. wielkanocnej kończy się w Uroczystość Trójcy Świętej za dwa tygodnie.
2.    Z okazji uroczystości Pierwszej Komunii św. składamy serdeczne gratulacje dzieciom, rodzicom i gościom. Módlmy się wspólnie o pomoc Bożą dla nas wszystkich, dzieci pierwszokomunijnych, ich rodziców, gości i dla naszych rodzin.
3.     Dzieci, które przystąpiły do pierwszej komunii św. uczestniczą w tzw. „Białym tygodniu”. Biały tydzień w tradycji katolickiej jest równie ważny jak sama komunia św. W czasie białego tygodnia dziecko, które przystąpiło do komunii św. ma obowiązek uczestniczyć w specjalnych mszach św. zbliżonych do uroczystości pierwszej komunii świętej. Biały tydzień ma służyć wyciszeniu i refleksji na temat przeżywania sakramentu Eucharystii. Zapraszamy dzieci z rodzicami na Mszę św. o godz. 18.00.
4.     Razem z Matką Bożą trwajmy na modlitwie podczas nabożeństw majowych codziennie po Mszy św. wieczornej, dla dzieci: we wtorki i piątki o godz. 17.00; dla młodzieży: w piątki o godz. 19.30. Apel Jasnogórski przez cały miesiąc maj, codziennie o godz.21.00. Zapraszamy.
5.     Przed zbliżającą się uroczystością Zesłania Ducha Świętego w przyszłą niedzielę, zapraszamy wiernych świeckich, osoby konsekrowane, i wszystkich zaangażowanych w życie wspólnot, grup, ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w Archidiecezji Gdańskiej do udziału we wspólnej modlitwie i czuwaniu w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które odbędzie się w sobotę, 27 maja br. Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w kościołach stacyjnych, następnie wyruszy indywidualna procesja światła do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie 23.00 będzie sprawowana Eucharystia. Informacja o kościołach stacyjnych podana jest w gablocie.  Zapraszamy na czuwanie modlitewne w naszym kościele, w sobotę, w godzinach od 20.00 – 22.00. Będzie okazja do spowiedzi św. Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę…
6.     W tym tygodniu patronują nam: w środę – Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych; w piątek – Św. Filip Nereusz, wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
7.     W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie.
8.     W przyszłą niedzielę, 28 maja, przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Nowenna do Ducha św. codziennie podczas nabożeństwa majowego wieczorem.
9.     Rocznica I Komunii św. w przyszłą niedzielę, 28 maja o godz. 11.00. Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami. Spowiedź św. w czwartek o godz. 17.00.
10.   Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Chrońmy dzieci” na rzecz ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe, zbiera podpisy poparcia. Przedstawiciele Akcji Katolickiej będą zbierali podpisy w przyszłą niedzielę, 28 maja. Będzie potrzebny numer ewidencyjny PESEL. Zachęcamy do poparcia tej cennej inicjatywy.
11.    W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności:
śp. Teresa Szymańska l. 76 z ul. Paderewskiego. Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia z darem naszej modlitwy.
                                                                                                                      *** *** ***
Bądźmy świadkami Chrystusa, który wstępując do swego Ojca pokazał, gdzie jest nasze miejsce. Postępujmy tak, aby spotkać się z Nim w niebie.