Grupy duszpaterskie

Terminy spotkań poszczególnych grup

  1. Schola dziecięca Templum Domini – piątek – godz. 17.00.
  2. Oaza Dzieci Bożych – czwartek – godz. 16.00.
  3. Zespół Charytatywny Caritas – drugi poniedziałek m-ca -godz. 19.00.
  4. Służba Liturgiczna (ministranci) – Środa 17.00 (młodsi), 19.00 (starsi).
  5. Rycerstwo Niepokalanej dorosłych: drugi piątek m-ca – godz. 16.30 (zima), 19.00 (lato).
  6. Oaza młodzieżowa: poniedziałek – godz. 19.00.
  7. Wspólnota Miłosierdzia Bożego: trzeci czwartek miesiąca -godz. 17.00.
  8. Duszpasterstwo Akademickie i młodzieży pracującej: niedziela – godz. 19.00.
  9. Żywy Różaniec: pierwsza sobota m-ca – godz. 18.00.
  10. KSM Semper Fidelis: trzeci wtorek m-ca – godz. 19.00.
  11. Kręgi Rodzin: pierwszy czwartek miesiąca – godz. 18.00.
  12. Akcja Katolicka: pierwsza środa m-ca – godz. 19.00.
  13. Rodzina Franciszkańska: trzecia sobota miesiąca – godz. 16.00.
  14. Redakcja Dom na Skale: ostatni piątek m-ca – godz. 19.00.
  15. Chór Parafialny Laudate Dominum: każdy wtorek i czwartek – 19.00.
  16. Zespoły młodzieżowe: piątek – godz. 19.00.

Spotkania odbywają się w domu katechetycznym.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Ruch Światło - Życie

Ruch Światło - Życie został założony w latach sześćdziesiątych przez ks. Franciszka Blachnickiego. Jego podstawowym zadaniem jest chrześcijańska formacja człowieka tak, aby uznał Jezusa Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela, świadomie żył wiarą i brał współodpowiedzialność za Kościół. Praca formacyjna odbywa się wieloetapowo - począwszy od dzieci Bożych, poprzez stopnie: I, II, III, a skończywszy na oazie rodzin, bądź stałej diakonii. Każdy ze stopni objęty jest innym programem. Podsumowanie rocznej pracy stanowią letnie rekolekcje.

Istota Ruchu zawiera się w dwóch słowach kluczach: światło i życie, które tworzą symboliczny krzyż wpisany w koło i przypominają o bezinteresownej miłości - agape.

W naszej parafii Ruch Światło - Życie powstał w 1986r.

Jesteśmy ludźmi w różnym wieku (mniej więcej od 15 do 20 lat). Spotykamy się w każdą sobotę o godzinie 19:00 w klubie parafialnym po to, by się razem modlić, wyciszyć, ale też rozmawiać, śpiewać, śmiać się, a w porywach nawet potańczyć. Jesteśmy podzieleni na grupki (w ilości 3 po około 8 osób) w których 2 razy w miesiącu rozmawiamy na różne tematy, czytamy fragmenty Pisma Świętego i rozmyślamy o nich, starając się zastosować w naszym codziennym życiu. Może wydaje się to nudne, ale bardzo wciąga. Pozwala odkryć to, co Bóg chce w danym momencie do nas powiedzieć. To wspaniałe, że można się z nim tak kontaktować! W trzecią sobotę miesiąca gromadzimy się przy ołtarzu na naszej wspólnotowej Eucharystii. Zaś na początku miesiąca dużo śpiewamy, żartujemy, planujemy naszą działalność w danym miesiącu (adoracje,wyjazdy, uroczystości itd. itp.). Spotkanie kończymy odmówieniem dziesiątki Różańca Świętego, polecając wszystkie nasze sprawy Maryi Niepokalanej.

Naszym Duszpasterzem jest ks. Piotr Toczek, a silnie wspierają go: animatorka Ewa Kopernik. Są też osoby (dwie Ole), które szkolą się na animatorki.

Działamy przy parafii św. Maksymiliana Kolbe, chociaż nie wszyscy na jej terenie mieszkamy (dojeżdżają też osoby z poza Gdańska!). Czasami prowadzimy czuwania (adwentowe, wielkopostne), włączamy się do liturgii Mszy Świętej w każdą 3 niedzielę miesiąca, prowadzimy Różaniec. W wakacje wyjeżdżamy do Kamienicy Królewskiej na rekolekcje Oazowe, które bardzo uzależniają... (po 9 latach bycia we wspólnocie nie wyobrażam sobie wakacji bez rekolekcji oazowych!!! A Kamienica jest przepiękna!!!). W Kamienicy Królewskiej mamy nawet swoje radio - KK.FM Rz. 7,14-25 i słynne zespoły: OMMO, Jedna Natura i La Rock (ale więcej informacji jak spotkamy się na oazie!). Czasami wyjeżdżamy na pielgrzymki (ostatnio byliśmy w Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Krośnie, Stoczku Warmińskim). W Wielkim Poście odwiedzając wspaniałą Kalwarię Wejherowską odprawiamy tam Drogę Krzyżową.

Jeśli chcesz dołączyć do nas, przyjdź w sobotę na spotkanie
( o godz. 19:00, w domu katechetycznym => w Klubie ).
Nie obawiaj się niczego! Tu naprawdę jest super!
Zapraszamy do naszej wspólnoty!

Uzależniona Oazowiczka


"Niepokalana - tak ludzka"
"Niepokalana - tak ludzka" - to hasło adwentowego wieczoru, który zrealizowała młodzież oazowa. W nastroju modlitewnym w sobotę 9 grudnia 2006r., przygotowywaliśny się do rozpoczęcia rekolekcji adwentowych.

Tak ludzka
Nie wierzą świętej Annie wszyscy ważni święci
że znała Matkę Bożą w sukience do kolan
z dowcipnym warkoczykiem i wesołą grzywką
w sandałach z rzemykami co były niepewne
czy może się poplątać to co nieśmiertelne
biegającą jak wróbel polski po podwórku
zerkającą do studni orzechowym okiem
jak spada całe niebo bez bliższych wyjaśnień
umiejącą odróżnić jak pszczołę najprościej
zwykłe dobro na co dzień od doskonałości
bo zawsze są prawdziwe rzeczy mniej ogólne
poznającą zapachy i uparte smaki
jak słodki kwaśny słony i najczęściej gorzki
zwłaszcza gdy pies wprost z budy nie archanioł dziwny
demonstrował ogonem liryzm prymitywny
O co córko świętej Anny z najwyższych obrazów
tak ludzka że nie byłaś dorosłą od razu.

ks. Jan Twardowski

Oaza Dzieci Bożych

Oaza Dzieci Bożych jest wspólnotą, która skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym.

W naszej parafii dzieci spotykają się w każdy wtorek o godz. 16.15.

Jesteśmy wspólnotą, która:

  • Skupia dzieci pragnące swój czas i zdolności poświęcić Panu Jezusowi i drugiemu człowiekowi.
  • Poprzez spotkania wzajemnie się ubogacamy i umacniamy swoją miłość i przyjaźń do Pana Jezusa. Szczególnie dokonuje się to poprzez wspólną modlitwę.

Czym zajmujemy się na spotkaniach grupy?

  • Na spotkaniach pochylamy się nad Słowem Bożym. Staramy się usłyszane słowo wziąć w naszą codzienność żyjąc według wskazówek Jezusa.
  • Spotkania stają się okazją do rozszerzania wiedzy zdobywanej na katechezie szkolnej. Poznajemy nauczanie Pana Jezusa poprzez rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, rebusów, krzyżówek i innych ćwiczeń.
  • Ćwiczymy nasze talenty aktorskie poprzez przygotowywane przedstawienia z okazji Dnia Matki czy Wigilii Bożego Narodzenia.
  • Przygotowujemy różne ozdoby związane ze świętami i innymi ważnymi wydarzeniami.
  • Śpiewamy i bawimy się w ramach spotkań oazy. Organizujemy także dyskoteki dla dzieci.
  • Angażujemy się w liturgię. Przygotowujemy rozważania Drogi Krzyżowej i tajemnic różańcowych.
  • Wspólnie wyjeżdżamy na wakacje. Wypoczynek ten jest ukoronowaniem całego roku naszej pracy i formacji.

Jeśli chcesz możesz dołączyć do naszej grupy.

Przyjdź i zobacz! Serdecznie zapraszamy.

Eucharystyczny Ruch Młodych

Dzieci i młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych w Częstochowie
W dniach 21-23 kwietnia dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych brały udział w spotkaniu Ogólnopolskich Dni Wspólnoty ERM-u na Jasnej Górze.
Spotkanie przebiegało pod hasłem "Zaczerpnijmy i zanieśmy"- z perykopy o weselu w Kanie Galilejskiej (J 2,1-11). Centralnym punktem trzydniowego spotkania była Eucharystia, w czasie której eremici ofiarowali stągwie jako zewnętrzny znak pracy nad sobą i pełnienia dobrych czynów. W programie spotkania znalazło się również wesele po łowicku, koncert Magdy Anioł i pokaz fajerwerków zakończony Apelem Jasnogórskim. Była wspaniała zabawa i dużo radości.
Na zakończenie ks. bp Edward Dajczak wskazał uczestnikom ODW ERM - u, iż mają być jak płomień Paschału Jezusa - zanieść uśmiech, dobroć, serce. Zapalić serce od Zmartwychwstałego. Od Niego nauczyć się jak być światłem.

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE

Istnieje w naszej parafii od 1987r. Ten czas stanowi wielką i ważną kartę w księdze życia każdego z nas. Skupiamy w naszej grupie młodzież studencką, pomaturalną i pracującą. Spotykamy się w każdy piątek, łącząc przyjemne z pożytecznym, dyskutując na bardzo różne, czasem kontrowersyjne tematy. Nie zapominamy o innych, organizując festyn z okazji Dnia Dziecka.

Przez wspólne wyjazdy, spotkania, rozmowy, mogliśmy się lepiej poznać, zrozumieć i zaprzyjaźnić. Duszpasterstwo Akademickie jest przystanią, w której po burzliwym dniu, spotkaniach z ludźmi nie potrafiącymi kochać, żyć bez masek i pieniędzy można poczuć się wolnym człowiekiem, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga.

PORADNICTWO RODZINNE

Poradnictwo Rodzinne funkcjonuje od momentu powstania parafii. Początkowo jego działalność ograniczała się do przygotowania młodych ludzi do życia małżeńskiego. Z upływem czasu poradnictwem zostały objęte małżeństwa zagrożone rozpadem a także te, które chciały coś zmienić w swoim pożyciu małżeńskim.

Działalność doradcza w naszej parafii jest prowadzona przez osoby wyposażone w teoretyczną wiedzę i dobrą wolę. Naszym pragnieniem jest autentyczna pomoc ludziom w ich trudnościach.

Poradnia czynna jest w czwartek w godzinach od 19.00 do 20.00. Zapraszamy wszystkich potrzebujących pomocy, zarówno bardzo młodych jak i dojrzałych.

MINISTRANCI

Ministrare (łac.) znaczy służyć. Słowo ministrant wskazuje na rolę służebną podczas Mszy św. i innych obrzędów. Usługuje on kapłanowi, przynosi określone przedmioty, które dla liturgii. Ministrant powinien też być sam znakiem. Swoją postawą pokazuje, że uczestniczyć w liturgii to znaczy współdziałać i współtworzyć ją, czynnie w niej się angażując. Patronami ministrantów są: św. Stanisław Kostka, św. Tarsycjusz, św. Jan Berchmans, św. Dominik Savio.

Swoją formację odbywają podczas cotygodniowych spotkań, które odbywają się w poniedziałek o godz.17 dla młodszych (kl. I-VI szkoły podstawowej) i o godz. 19.00 dla starszych ministrantów (gimnazjum i szkoła średnia).

Oprócz tego aspektu formacyjnego żywa jest też idea tworzenia wśród ministrantów prawdziwej wspólnoty młodych chrześcijan napełnionych radością poprzez wspólne wyjazdy. W każdą sobotę o godzinie 8.30 wszyscy ministranci spotykają się w sali gimnastycznej w szkole podstawowej, by uprawiając sport nieco odreagować od codziennych obowiązków.

Zapraszamy do wspólnoty ministranckiej wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Pana Jezusa w znakach liturgicznych Kościoła, którzy chcą Jemu służyć przy ołtarzu, którzy pragną dzielić radość bycia chrześcijaninem w ramach tej wspólnoty. Być ministrantem - to przywilej, zadanie, odpowiedzialna służba, która daje wiele radości i satysfakcji.

Więcej...

KOŚCIELNA SŁUŻBA MĘŻCZYZN SEMPER FIDELIS

Kiedy nasza diecezja przygotowywała się do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Gdańsku, w celu zabezpieczenia należytego klimatu religijnego i porządku podczas wizyty, Biskup Gdański powołał w dniu 28.02.1987 r. Kościelną Służbę Porządkową Semper Fidelis. Na terenie naszej parafii powstała służba parafialna, licząca ponad 250 osób, która w czasie trwania tamtej pielgrzymki spełniła swoje zadanie. Przy kolejnej wizycie papieskiej, w czerwcu 1999 r. potwierdziło się, że KSM jest bardzo potrzebna podczas wizyty papieskiej.Członkowie Semper Fidelis - oprócz zadań porządkowych brali i biorą aktywny udział przy budowie kościoła, różnych akcjach parafialnych, organizują pielgrzymki, wspólne wyjazdy, zabawy sylwestrowe i karnawałowe nie zapominając przy tym o formacji religijnej na comiesięcznych spotkaniach, w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 19.00. Grupa liczy obecnie 34 osoby i jest otwarta dla wszystkich mężczyzn, którzy chcą być ZAWSZE WIERNI Bogu i Kościołowi i Ojczyźnie. Potrzebujemy Twojej wiary, talentów, inicjatyw, dobrego humoru. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKI - POKÓJ I DOBRO

Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221r., początkowo nosił nazwę Bracia i Siostry od Pokuty, a jego reguła została zatwierdzona ustnie przez papieża Honoriusza III, a odnowiona przez Pawła VI. Obecnie działa w Polsce ok. 400 wspólnot, które gromadzą ok. 20 tys. członków.

Franciszkański Zakon Świeckich powstał w naszej parafii 27 maja 1979r. Należy do niego 15 profesów. Franciszkanie świeccy zobowiązują się do częstszego czytania Ewangelii, kształtują swój sposób myślenia i działania poprzez całkowitą przemianę wewnętrzną, uczestnicząc w sakramentalnym życiu Kościoła. Spotkania franciszkańskie odbywają się po Mszy Świętej wieczornej w 3. sobotę miesiąca.

RYCERSTWO NIEPOKALANEJ

Rycerstwo Niepokalanej zostało założone w 1917 r. przez franciszkanina św. Maksymiliana Kolbe. Działa na wszystkich kontynentach, w 46 krajach. Liczy ok. 4 mln. członków. Znak rozpoznawczy : Medalik z wizerunkiem Niepokalanej. Stolicą Rycerzy jest Niepokalanów.

Celem ruchu jest:

  • starać się o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa,
  • starać się o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła,
  • starać się o zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.

Warunki przynależności:

  • nosić Cudowny Medalik,
  • oddać się całkowicie Niepokalanej jako narzędzie w Jej macierzyńskich rękach,
  • wpisać się do księgi Rycerstwa w siedzibie kanonicznie założonej.

Środki:

  • odmawiać codziennie akt strzelisty do Niepokalanej,
  • wykorzystać dla sprawy Niepokalanej wszystkie środki godziwe, na jakie pozwala stan, warunki i okoliczności,
  • zaleca się rozpowszechnianie Cudownego Medalika Niepokalanej.

Najskuteczniejsze środki to:

  • MODLITWA,
  • POKUTA,
  • ŚWIADECTWO CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŻYCIA.

Czym się wyróżnia:
Rycerstwo Niepokalanej służy dziełu ewangelizacji, działając wyłącznie przez Niepokalaną jako Jej narzędzie. Stara się, jak mawiał założyciel, wcielić w życie dogmat Niepokalanego Poczęcia NMP, czyli zastosować w życiu praktyczne wnioski płynące z prawdy. Dlatego właśnie jej członkowie poświęcają się bezgranicznie do dyspozycji Niepokalanej, by pełnić Jej wolę i zabiegają o to, by Niepokalana stała się Królową wszystkich serc. Wierzą, że w ten sposób urzeczywistni się najprędzej i najdoskonalej tryumf Jezusa Chrystusa w całym świecie, Jego panowania w duszach.

Działania podejmowane przez nas to:

  • przygotowywanie uroczystości religijnych,
  • przygotowywanie wieczorów poezji,
  • odwiedzanie chorych,
  • zbiórki na cele charytatywne,
  • wyjazdy na rekolekcje ,
  • udział w pieszych pielgrzymkach ,
  • prelekcje, dyskusje,
  • projekcje wartościowych filmów,
  • spotkania związane z kultywowaniem tradycji chrześcijańskiej i patriotycznej.

ZESPÓŁ CHARYTATYWNY - CARITAS

Powstał z inspiracji ludzi dobrej woli, którzy starają się, w miarę swoich możliwości, nieść pomoc potrzebującym. Ta piękna i potrzebna inicjatywa rozwija się niemal od 10. lat - także dzięki sponsorom.

W parafialnym zespole Caritas pracuje obecnie od 6-7 lat 12 wolontariuszek. Zespół wypracował stałe elementy pomocy dla osób ubogich. Są to: comiesięczne bony żywnościowe, realizowane w sklepie osiedlowym, refundacje wydatków na lekarstwa, dofinansowanie kolonii letnich dla biednych dzieci, dofinansowanie półkolonii dla dzieci przy naszej parafii, opłacanie obiadów dla dzieci z rodzin ubogich w szkole podstawowej.

Opieką charytatywną objętych jest średnio 30 rodzin z naszej parafii. Większość to samotne matki oraz bezrobotni, a także rodziny o bardzo niskich dochodach. Parafialny zespół Caritas pracuje w każdy poniedziałek od 18.30 do 20.00 oraz w miarę potrzeb w innych dniach.

KRĄG RODZIN

Kręgi Rodzin to wspólnota, która skupia w swoich szeregach osoby realizujące swoje powołanie w życiu małżeńskim i rodzinnym. Ruch Domowy Kościół, utworzony został w 1973 roku przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jako rodzinna gałąź Ruchu Światło - Życie. Powołany z myślą o rodzinie, stał się ogromną pomocą i wsparciem dla wielu małżeństw. Jest ruchem, który chce pomóc małżeństwom w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Praca formacyjna w kręgach obejmuje wspólną pracę w kręgach podczas miesięcznych spotkań. Jej kontynuacja ma miejsce w życiu małżeńskim i rodzinnym.

W naszej parafii funkcjonują trzy kręgi, które skupiają 19 małżeństw. Każdy krąg ma swojego kapłana, który spełnia w spotkaniach rolę opiekuna i przewodnika duchowego.

Comiesięczne spotkanie, trwa ok. trzech godzin. Składa się ono z trzech części:
- części modlitewnej połączonej z dzieleniem się Słowem Bożym i modlitwą prośby, dziękczynienia i uwielbienia,
- części formacyjnej wyrażającej się przedstawieniem tematu przygotowanego przez animatorów lub inną parę z kręgu. Część formacyjna jest miejscem dzielenia się problemami i radościami życia oraz sukcesami w pracy nad sobą i zachowaniem zobowiązań,
- części towarzyskiej, dla wytworzenia atmosfery bliskości i serdeczności.

Każde małżeństwo uczestniczące w pracach kręgu podejmuje także zobowiązania do wypełnienia w rodzinie. Zobowiązania te polegają na codziennej modlitwie małżeńskiej i rodzinnej, na pogłębianiu wiedzy religijnej, szczególnie na lekturze Pisma św. W formacji proponuje się także prowadzenie dialogu małżeńskiego.

Formacja Kręgów Rodzin poza spotkaniami raz w miesiącu jest kontynuowana w ramach wiosennych i jesiennych dni skupienia organizowanych na Kaszubach oraz poprzez przeżywane pielgrzymki.

Raz w miesiącu w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 19.00 w kaplicy domu katechetycznego gromadzimy się, aby wspólnie przeżyć Eucharystię.

Wspólnota umacnia się także poprzez wspólne zabawy sylwestrowe i karnawałowe, kuligi, świętowanie imienin czy urodzin.

Kręgi rodzin uczestniczą w różnorodnych działaniach Kościoła. W naszej parafii tradycją stała się organizowana przez wspólnotę akcja Świąteczne danie dla bezdomnych organizowana dwa razy do roku z racji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Ma ona na celu niesienie pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Ponadto Kręgi angażują się w przygotowanie liturgii niedzielnej mszy świętej, Uroczystości Bożego Ciała, uroczystości patriotycznych oraz Apeli Jasnogórskich.

Chcesz dołączyć do grupy?

Przyjdź na Mszę świętą w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 19.00 do kaplicy domu katechetycznego.

Serdecznie zapraszamy.

SCHOLA DZIECIĘCA - TEMPLUM DOMINI

Schola dziecięca Templum Domini (Świątynia Pana) przyjmuje zapisy dzieci do śpiewu. Zaspół prowadzą profesjonaliści, absolwenci Gdańskiej Akademii Muzycznej. Dzieci uczą się śpiewu, kształcą swój głos, uszlachetniają charakter przez pracę we wspólnocie, ale przede wszystkim śpiewają na chwałę Bożą. Próby odbywają się w poniedziałki i czwartki o godz. 17.00.

Schola działająca przy naszej parafii powstała w kwietniu 1993r. Naszym celem jest przede wszystkim budowanie Domu Bożego w sercach własnych oraz tych, którzy słuchają naszych śpiewanych modlitw.

Na początku nasz zespół liczył tylko 7 osób, teraz jest nas 36. Poza śpiewaniem na Mszy Świętej bierzemy udział w przedstawieniach parafialnych, a także jesteśmy zapraszani do udziału w Diecezjalnym Dniu Dziecka z Jezusem, który odbywa się w Sopocie w Operze Leśnej i nagrywamy piosenki dla Radia Maryja.

Naszym dokonaniem jest niewątpliwe nagranie kasety Usta dzieci śpiewają Ci chwałę z piosenkami, które wykonujemy podczas Mszy Świętej.

Schola

CHÓR PARAFIALNY - LAUDATE DOMINUM

Nasz chór istnieje od 1990r. Obecnie liczy 37 osób. Stanowimy grupę, która wcześniej nie miała zawodowego kontaktu z muzyką. Mimo to w ciągu tych 15 lat nauczyliśmy się wiele. Razem z artystami Filharmonii Bałtyckiej wykonaliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Koncertowaliśmy w kościele św. Brygidy, w parafii p. w. NMP Matki Kościoła w Matemblewie, w auli Politechniki Gdańskiej w ramach Politechnicznych Wieczorów Muzycznych i w czasie Mszy św. papieskiej w Sopocie.

Wzięliśmy udział w IV i V Edycji Konkursu Chórów Parafialnych, kilkakrotnie wzbogacaliśmy Msze Święte radiowe Dla tych co na morzu w kościele św. Elżbiety.

Jako chór staliśmy się wspólnotą ludzi, których łączy nuta śpiewu, ale przede wszystkim nuta przyjaźni i przywiązania. Spotykamy się dwa razy w tygodniu na próbach w domu katechetycznym.

AKCJA KATOLICKA

Akcja katolicka - logo

Jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie, bardziej bezpośrednio współpracują z hierarchią kościelną w realizacji apostolskiej mi-sji Kościoła. Patronuje jej św. Wojciech, a swoje święto obchodzi w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Akcja Katolicka jest narzędziem Nowej Ewangelizacji, szkołą miłości, jedności, siły i pokory.

Uczymy się podobnie myśleć i wspólnie działać, pamiętając słowa Chrystusa: Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich...

Potrzeba nam zrozumieć konieczność i powołanie do głoszenia wiary, dawania świadectwa swoim życiem, "wypłynięcia na głębię", może właśnie przez włączenie się w Akcję Katolicką, która stwarza kolejną okazję do odkrycia wspólnej odpowiedzialno-ści za Kościół i pomoże w przełamaniu anonimowości wiary poprzez włączenie się w zorganizowany apostolat.

Chodzi tu niejako o odważne otwarcie drzwi i wyjście z Wieczernika Kościoła w świat, aby wspólnie, zgodnie ze znaną metodą Akcji Katolickiej:

  1. widzieć czyli przyjrzeć się sytuacji życiowej,
  2. przemyśleć i ocenić tę sytuację w świetle wartości i zasad Ewangelii,
  3. działać, promując czyny z wiary.

Uczynić świat bardziej ludzkim, wprowadzając cywilizację Miłości.

Swój cel Akcja Katolicka realizuje przez: pogłębianie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenie wiary i moralności chrze-ścijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.

Gorąco zachęcamy do wstąpienia do Akcji Katolickiej, która istnieje w naszej parafii od 1995 r.

Zapraszamy na spotkania w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 19.00 do domu parafialnego, do salki na piętrze.

Ofiaruj trochę swojego czasu Panu Bogu i bliźnim. Nabierz odwagi i prze-konania, że jesteś potrzebny. Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.

DOM NA SKALE

Dom na Skale jest naszym pismem parafialnym, zaadresowanym do całej wspólnoty. Każdy, niezależnie od wieku, będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Mamy nadzieję, że pismo będzie czytywane w gronie rodzinnym, będzie prowokowało do dyskusji, formowało i pomagało w rozwiązaniu chociaż niektórych trudnych problemów.

Redakcję tworzą osoby piszące artykuły (także spoza Gdańska), graficy i komputerowcy. Gazeta ukazuje się raz w miesiącu w ilości 500 egz. Treść artykułów dotyczy zagadnień etycznych, psychologicznych, obejmuje problemy wychowania w rodzinie i w szkole - swoją stronę znajdą tu również najmłodsi parafianie.

Struktura naszego pisma nieustannie się zmienia w zależności od aktualnych wydarzeń, związanych z życiem parafii, miasta, regionu, a także od potrzeb lub życzeń parafian. Zapraszamy do lektury i współpracy.

Pismo jest również dostepne w wersji elektronicznej...

WSPÓLNOTA RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Żywy Różaniec składa się z żywych róż. Każda róża liczy 20 osób [ od 16 października 2002r] co stanowi tzw. Kółko różańcowe. Wspólnotę Żywego Różańca stanowią ludzie świeccy, wywodzących się z różnych stanów. Celem wspólnoty Żywego Różańca jest modlitwa w intencji Kościoła i świata, a zwłaszcza modlitwa wstawienniczo-pokutna o nawrócenie grzeszników z grzechów pijaństwa i rozwiązłości oraz szerzenie kultu Maryi ako Matki Boga.

Wspólnota Różańca Świętego w naszej parafii powstała 1980r i liczyła 4 róże tj. 60 osób. Od samego początku członkinie spotykają się w każdą pierwszą niedziele miesiąca o godz. 16.00 aby wymienić tajemnice różańcowe i uczestniczyć w Mszy Świętej .W październiku 1996r wspólnota rozwija się do 10 róż, w których aktywnie uczestniczy już 150 osób. Obecnie tj.2006r wspólnota Żywego Różańca liczy 14 róż co stanowi grupę 280 osób. Ta pokaźna grupa rozmodlonych i również dobrze zorganizowanych osób stara się przenieść treści Ewangelii do swego życia i w swoje środowisko. W kółku różańcowym jest odmawiany codziennie cały różaniec, ponieważ każda osoba odmawia codziennie swoją dziesiątkę różańca, rozważając swoją tajemnicę przewidzianą na dany miesiąc zgodnie z podaną intencją kościoła, pamiętając o tym , że każde rozważanie tajemnic różańca jest także tajemnicą naszego życia, naszego szczęścia, naszego zbawienia.

Dlatego w każdą środę miesiąca oraz 15-tego każdego miesiąca, po Mszy Św. o godz.18.00, odmawiany jest różaniec w kościele wraz z wiernymi, przewodzą tej modlitwie opiekunki [zelatorki] kółek różańcowych zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Modlitwy te odmawiane są w różnych intencjach szczególnie: za naszych parafian, ludzi chorych, cierpiących, samotnych, rodziny rozbite, dzieci, młodzież i ludzi starszych a także za naszych wszystkich zmarłych parafian .

Różaniec jest modlitwą z Maryją, Matką naszego Zbawcy, dlatego właśnie z Nią się modlimy. Ona doskonale orientuje się w naszych potrzebach, jest szybsza niż nasze prośby i wie lepiej czego nam potrzeba, dlatego najskuteczniej kształtuje nasze modlitwy by nie były martwe i puste. Różne są sytuacje, ale myślę ,że dzięki tej modlitwie jesteśmy razem "jedną wspólną parafialną rodziną".

Wspólnotę różańcową widać w parafii nie tylko na spotkaniach formacyjnych uroczystościach, ale także w dzień powszedni. Są to bardzo prężnie działające grupy, wyczuwa się w śród nich atmosferę modlitwy i i zaangażowania w życiu Kościoła. Modlitwa różańcowa dynamizuje ich życie, dlatego członkinie róż każdego roku roznoszą opłatki wigilijne, odwiedzają chorych, przed Niedzielą Palmową wykonują około 1000 palm, organizują opłatek wspólnotowy, uczestniczą w organizacji dnia chorych w naszej parafii, oraz aktywnie uczestniczą w innych grupach działających dla Kościoła. Dzięki różańcowi ludzie otwierają się na życie sakramentalne, na obecność drugiego człowieka, rozumieją potrzebę świętości, są bardziej oddani parafii, aktywniej w niej współdziałając. Różaniec daje moc by rozwiązywać najtrudniejsze nawet problemy w życiu osobistym i zawodowym każdego człowieka. Oby w miastach i wsiach, rodzinach i w pracy, wśród biednych i bogatych modlitwa ta była kochana i praktykowana, oby Różaniec wszędzie był sztandarem wiary chrześcijańskiej i potężną bronią chroniącą nas od zła i nieszczęść. Rodzina, która odmawia razem Różaniec, odtwarza klimat rodziny i domu w Nazarecie.

KRÓTKA HISTORIA MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ

Obecny sposób odmawiania różańca pochodzi od św. Dominika (1221r),założyciela dominikanów. Do rozpowszechnienia modlitwy różańcowej przyczyniły się następujące zakony: dominikański, franciszkański i jezuicki. Papież św. Pius V ustanowił 7 października, świętem Matki Bożej Różańcowej, na cześć zwycięstwa pod Lepando w bitwie z Turkami w 1571 r . ( Turcy zagrażali Europie i chrześcijaństwu).Do czasów Leona XIII tj.1903 roku, aż 35 papieży wydało 135 listów apostolskich o różańcu zachęcających do gorącego odmawiania tej jakże skutecznej modlitwy. Papież Pius IX (1878r) codziennie gromadził cały swój dwór i wspólnie z nim odmawiał różaniec. Ojciec Święty Jan XXIII od najmłodszych lat swojego życia odmawiał codziennie cały różaniec. Natomiast w 1966r Ojciec Święty Paweł VI nazwał różaniec "streszczeniem Ewangelii" i wskazał na ewangeliczną naturę różańca. W 1978 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział pobożność maryjną wyniosłem ze swego ojczystego kraju, z Polski . Dlatego "różaniec jest mają codzienną i umiłowaną modlitwą, cudowną w swej prostocie i swej głębi". Pamiętajcie, że "Ojcze Nasz" to modlitwa, której nas nauczył sam Pan Jezus, "Zdrowaś Maryjo" stanowią słowa Archanioła i św. Elżbiety, druga część "Święta Mario" to pokorna prośba nasza i Kościoła. Natomiast "Chwała Ojcu" jest modlitwą uwielbienia Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam.-Odmawiajcie różaniec! - "Wy chorzy i cierpiący, nie wypuszczajcie z rąk różańca ! Modlitwa wsparta cierpieniem jest wielką siłą. Wy grzesznicy odmawiajcie różaniec z wielką ufnością i nadzieją , bo Bóg jest miłością i miłosierdziem. Odmawiajcie różaniec wszyscy - bo dzięki tej modlitwie Maryja Matka Boża ,Królowa Różańca świętego , prowadzi Was przez życie drogą radości, drogą boleści i drogą chwały - czuwając cały czas nad Wami." Poprzez różaniec nasze życie łączymy z życiem Jezusa i Maryi, a także z życiem całego Kościoła i ludzkości. ŻYWY RÓŻANIEC został założony w 1826 r. przez Marię Paulinę Jaricot i zatwierdzony przez papieży.

Wykaz wspólnot różańcowych oraz Różaniec: sposób odmawiania, harmonogram, Litania Loretańska... (plik pdf)

WSPÓLNOTA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Wspólnota Miłosierdzia Bożego powstała w parafii 12 marca 1992 roku. Dynamicznie się rozwija poprzez wspólnotowe Msze Św. i katechezy o Bożym Miłosierdziu, które odbywają się w trzeci czwartek miesiąca o godz. 17.00. Po Mszy Św. oddajemy cześć relikwiom Św. S. Faustyny poprzez ucałowanie, a następnie spotykamy w domu parafialnym, omawiamy katechezę, czytamy różne świadectwa z życia tych, którzy modlą się do Miłosierdzia Bożego.

Św. S. Faustyna została wybrana przez Boga, aby ukazać światu Boże Miłosierdzie i nowe formy kultu Bożego Miłosierdzia, którymi są np.: Święto Miłosierdzia Bożego, koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia Bożego, obraz Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Bożego ma największą rangę wśród wszystkich form Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. Po raz pierwszy Pan Jezus wyraził siostrze Faustynie pragnienie ustanowienia Święta Miłosierdzia w Płocku 1931 r. powiedział: "Ja pragnę, aby było Miłosierdzia Święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być Świętem Miłosierdzia...". Pierwsza niedziela po Wielkanocy, którą się kończy oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, wskazuje na związek między tajemnicą odkupienia a Świętem Miłosierdzia Bożego. Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są największym przejawem Bożego Miłosierdzia wobec ludzi.

Pierwszym opiekunem wspólnoty Miłosierdzia Bożego w naszej parafii był ks. Witold Olszewski, a następnie przez 7 lat opiekę sprawował ks. Piotr Radzik. Obecnie od 2001 r. wspólnotą opiekuje się Ks. Rafał Hallmann.

Wspólnota Miłosierdzia Bożego modli się w kościele w każdy czwartek po Mszy Św. wieczornej. Jeśli zależy Ci bracie i siostro abyś Ty i otaczający Cię świat był lepszy dołącz do naszego grona czcicieli Miłosierdzia Bożego.

Serdecznie zapraszamy.


KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Najpierw odmawiamy kolejno:
Ojcze nasz...
Zdrowaś Maryjo...
Wierzę w Boga...

Następnie jeden raz na dużych paciorkach (różańca):
Ojcze przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.
Później 10 razy na małych paciorkach (różańca):
- Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Na zakończenie trzy razy:
- Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

© Copyright 2019 PARAFIA ŚW. MAKSYMILINA KOLBE w Gdańsku