Ewangelizacja wizualna

(2022-12-02)

RADOSNY CZAS ADWENTU. PRZYJDŹ, PANIE

RADOSNY  CZAS  ADWENTU.   PRZYJDŹ,  PANIE
             Nadzieja na przyjście Mesjasza miała swój początek w Protoewangelii, czyli obietnicy danej przez Pana Boga podczas rozmowy z szatanem po grzechu pierwszych ludzi. Kolejne proroctwa Starego Testamentu ukazywały szczegóły przyjścia obiecanego Zbawiciela, po którym Izraelici oczekiwali, że wybawi ich naród z niewoli. To był pierwszy adwent ludzkości. Proroctwa Starego Testamentu wypełniły się w osobie Jezusa Chrystusa. Jezus, który narodził się z Maryi w Betlejem, jest zapowiedzianym w raju Zbawicielem. Na pamiątkę tego wydarzenia w liturgii Kościoła przeżywamy Adwent. Pierwsze wzmianki o Adwencie jako pamiątce przygotowania się do świętowania narodzenia Jezusa pochodzą z IV w. Początkowo Adwent wzorowany był na Wielkim Poście i posiadał charakter pokutny. Na przykład wierni byli zobowiązani do postu trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Tradycja ta nadała Adwentowi wymiar przygotowania na powtórne przyjście Chrystusa. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego (ok. VI w.) zdecydowano, że Adwent będzie trwał cztery tygodnie i będzie radosnym czasem oczekiwania na Boże Narodzenie. W wiekach VIII i IX obie tradycje przenikały się wzajemnie, dzięki czemu obecnie w Adwencie przygotowujemy się jednocześnie na pamiątkę narodzenia Jezusa, czyli Jego pierwszego przyjścia, jak i na ostateczne przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Adwent obejmuje 4 niedziele, z których każda zawiera określoną myśl przewodnią. W tekstach czytań liturgicznych ukazane są postacie biblijne, które nadają mu szczególny charakter. Są to: prorok Izajasz, Jan Chrzciciel, Maryja i Józef. Pośród niedziel Adwentu wyróżnia się trzecia, zwana Gaudete. Jest to dzień radości, ponieważ „Pan jest blisko”. Tę radość podkreśla używany od XIII w. różowy kolor szat liturgicznych.

Boże Ojcze, który jesteś w niebie, staję przed Tobą w o oczekiwaniu na przyjście Twojego jednorodzonego Syna. Pełen nadziei poświęcam Ci nadchodzący czas Adwentu. Chcę wsłuchiwać się w Twoje słowo, które przekazałeś nam przez proroków i świętych. Wierzę mocno w powtórne przyjście Twojego Syna na końcu czasów i z utęsknieniem wyczekuję chwili, gdy ujrzę pierwsze znaki nadchodzącej chwały. Niech ten dzień nie przyjdzie na mnie jak złodziej, ale z łagodnością i mocą. Niech będzie dla mnie dniem radości i zbawienia, abym mógł ujrzeć aniołów i świętych, którzy już teraz cieszą się z przebywania z Tobą.

Maryjo, prowadź mnie ścieżkami Adwentu, abym umiał przyjąć Słowo i wolę Boga w pełnej pokorze. Naucz mnie radosnego oczekiwania na objawienie się tajemnicy wcielenia. Oby ten Adwent był dla mnie czasem prostowania ścieżek i przygotowania miejsca dla Tego, który ma się objawić światu. Z wielkim pragnieniem w sercu chcę dobrze przeżyć i wejść w głębię misterium Bożego Narodzenia, aby razem z Kościołem wyśpiewać wielki hymn dziękczynienia za Wcielenie.

Święty proroku Izajaszu, módl się za nami!

Święty Janie Chrzcicielu, módl się za nami!

Maryjo Niepokalana, módl się za nam!

Maranatha! Przyjdź Panie Jezu! Amen.