Aktualności


(2022-06-11)

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ. BÓL OJCA

UROCZYSTOŚĆ  TRÓJCY   ŚWIĘTEJ.   BÓL  OJCA
Stwórca świata patrzy nam prosto w oczy. Na Jego poważnej twarzy widać ból ojca, który doświadczył śmierci dziecka. Na kolanach Boga spoczywa ciało umęczonego Chrystusa. Nad głową Ojca widzimy natomiast gołębicę w postaci Ducha Świętego. Trójcy Świętej, przedstawionej w niebiańskiej przestrzeni oświetlonej złotym blaskiem, towarzyszą dwa anioły trzymające narzędzia męki Pańskiej. Anioł z lewej prezentuje włócznię, którą przebito bok Chrystusa, koronę cierniową i bicz, a anioł z prawej — gwoździe, którymi Zbawiciel był przybity do krzyża.
Obraz nawiązuje do dwóch cytatów z Pisma Świętego: z Księgi Izajasza — „Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy” (Iz 53,10) i z Ewangelii według św. Łukasza - „Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23,46). Widzimy Chrystusa, jak tuż po śmierci trafia w objęcia Ojca, który — choć wie, że Syn zmartwychwstanie — nie może powstrzymać wzruszenia w chwili Jego męki.
Bardzo często artyści, pokazując mękę Jezusa, przedstawiali Go po zdjęciu z krzyża, spoczywającego w objęciach Matki. Taki motyw w sztuce jest znany pod włoską nazwą pieta. Nieco rzadziej natomiast współcierpiącym z Synem jest na obrazach Bóg Ojciec. Taki motyw w sztuce nosi łacińską nazwę Pietas Domni. Twarz Stwórcy na tych obrazach, choć spokojna i dostojna, zawsze wyraża także ogromny smutek. Bóg patrzy na nas, jakby chciał nam przypomnieć, że Jego Syn cierpiał za nasze grzechy.
Motyw Pietas Domini jest wariantem starszego sposobu przedstawiania Trójcy Świętej znanego jako Tron Łaski, w którym zasiadający na tronie Ojciec trzyma krzyż z wiszącym na nim Synem.
(Leszek Śliwa). Gość Niedzielny nr 23/2022.
Obraz: Gustave Dore. Trójca Święta, olej na desce, XIX w. Glynn Vivian Art. Galery, Swansea (Wielka Brytania).


© Copyright 2019 PARAFIA ŚW. MAKSYMILINA KOLBE w Gdańsku