Aktualności


(2021-06-02)

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

UROCZYSTOŚĆ  NAJŚWIĘTSZEGO  CIAŁA  I  KRWI  CHRYSTUSA
Boże Ciało
Boże Ciało jest najbardziej widocznym dla ludzi z zewnątrz świąt w kościele katolickim. To wtedy następuje procesja, podczas której zostaje przenoszona monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja przemierza miasto i uczestniczą w niej tłumy wiernych, dzieci posypują kwiatami ulice przed procesją, domy oraz inne obiekty przy których przechodzi procesja są ozdabiane. Trudno tego święta nie zauważyć gdy wtedy wyjdzie się na ulicę.
Święto Komunii Świętej?
Podczas Bożego Ciała lub inaczej Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej świętuje się Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Gdzie dziś mamy do czynienia z przeistoczeniem? Nie gdzie indziej niż podczas Komunii Świętej, w trakcie której przyjmujemy opłatek, czyli Ciało Chrystusa.
Dlaczego w maju lub czerwcu?
Święto przypada między 21 maja a 24 czerwca, równo 60 dni od Wielkanocy.
Dlaczego obchodzimy Boże Ciało?
Wszystko zaczęło się od przeoryszy klasztoru augustianek Julianny z Cornillon w 1209 roku. Jedne źródła podają, że Juliannie objawił się Jezus i zażądał od niej ustanowienia nowego święta ku czci eucharystii inne, że na jasnej tarczy pojawiła się czarna plama i zinterpretowano to jako brak święta dla Najświętszego Sakramentu.
Dlaczego cztery ołtarze?
Podczas procesji Bożego Ciała są cztery ołtarze, czyli cztery miejsca w których wierni zatrzymują się i modlą. Cztery ołtarze symbolizują:
• cztery strony świata
• cztery żywioły
• cztery ewangelie

© Copyright 2019 PARAFIA ŚW. MAKSYMILINA KOLBE w Gdańsku