Aktualności


(2021-04-24)

NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

NIEDZIELA  DOBREGO  PASTERZA

ZBŁĄKANA  OWIECZKA
Chrystus niesie na ramionach owieczkę. To klasyczne przedstawienie Dobrego Pasterza, jednego z najstarszych chrześcijańskich motywów ikonograficznych. Zwierzę przytula się ufnie do swego opiekuna. Jezus spogląda na nas z miłością. Delikatny blask aureoli oświetla z tyłu Jego głowę.
Dobry Pasterz został przedstawiony z jedną tylko owcą. Postąpił bowiem zgodnie ze swoimi słowami z Ewangelii według św. Mateusza: „Jeśli kto posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich: czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się zabłąkała? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały” (Mt 18,12-13).
Motyw Dobrego Pasterza był bardzo popularny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nawiązuje on bowiem do znanego wówczas powszechnie w grecko-rzymskim kręgu kulturowym mitu o greckim herosie Orfeuszu, który zszedł do Hadesu — krainy zmarłych - i powrócił z niego żywy. Orfeusz pragnął wyprowadzić stamtąd swą ukochaną - Eurydykę, natomiast Jezus schodzi po każdego z nas, a owce symbolizują dusze zmarłych wyprowadzone z Otchłani. Skojarzenie z Orfeuszem nawiązuje więc do Zmartwychwstania. Dlatego przedstawienia Dobrego Pasterza archeolodzy odkrywają dziś najczęściej wkatakumbach (starożytne cmentarzyska).
W czasach, gdy hiszpański artysta Vicente López Portafia malował swój obraz, motyw Dobrego Pasterza wciąż był dość popularny. Rozumiano go już jednak inaczej. Wobec rozszerzającej się sekularyzacji związanej z oświeceniem wielu ludzi poszukiwało swej religijnej tożsamości. Starania o „sprowadzenie do stada zabłąkanych owiec” nabrały wtedy znaczeń, które i dziś dla nas są w pełni czytelne.
Obraz, będący własnością madryckiego Museo del Prado, znajduje się obecnie w depozycie w muzeum w Maladze.

Vicente López Portańa.  Dobty Pasterz. Olej na desce, ok.1800 r.
Leszek ŚLIWA.  Gość Niedzielny Nr 16/21

© Copyright 2019 PARAFIA ŚW. MAKSYMILINA KOLBE w Gdańsku