(2020-07-04)

CZAS WAKACJI I URLOPÓW

CZAS  WAKACJI  I  URLOPÓW

Jezus jako Dobry Pasterz, przypomina nam o potrzebie wypoczynku. Do zmęczonych i wyczerpanych uczniów powiedział „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”.
        Mamy wakacje, czas urlopów. Wielu ludzi wykorzystuje swój czas na wypoczynek. Czas wolny, wypoczynek, to nie jest luksus, ale nieodzowna potrzeba każdego człowieka. Codzienne troski, wysiłki, napięcia wyczerpują. Przynajmniej na krótki czas trzeba się oderwać od codzienności, odprężyć i zaczerpnąć nowych sił. Taka potrzeba wynika z samej ludzkiej natury. W Biblii znajdujemy religijne uzasadnienie wypoczynku. Już w Księdze Rodzaju, w poemacie o stworzeniu świata, jest mowa o stwórczej aktywności Boga oraz o dniu, w którym Bóg odpoczywał. Ten cykl pracy i odpoczynku jest zadany jednocześnie człowiekowi, który został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Dlatego ludzie rządzący, ustanawiający prawa, powinni uwzględniać nie tylko prawo do pracy, ale także prawo do odpoczynku.
Postawmy pytanie – jak powinien wypoczywać człowiek, który używa rozumu, ma poczucie własnej godności i jest chrześcijaninem? Pakując wakacyjne plecaki czy torby podróżne, pamiętajmy, że chce z nami jechać też Bóg. Nie chce On, abyśmy zostawili Go na czas wyjazdu samego. Zabierzemy Go więc ze sobą. On chce być z nami i przeżywać wszystkie chwile naszych radości. Co to znaczy zabrać Boga ze sobą na wypoczynek? To proste! Chodzi o to, abyśmy nie zapomnieli o Bogu, który jest naszym Ojcem, Przyjacielem, Przewodnikiem. Na czas wakacji, wypoczynku nie zamyka się kościołów, nie zawiesza się sprawowania sakramentów. A więc tylko ode mnie zależy czy wakacje będą czasem z Bogiem. Tak często powtarzamy, że nie mamy czasu na modlitwę, na lekturę Pisma Świętego, na Eucharystię – czasem nawet niedzielną – bo tyle pracy, obowiązków, zabiegania. Przed nami wakacje, urlop – czas wolniejszy, mniej zabiegany. Czy jednak będzie to także czas dla Boga i z Nim? Nie zostawiajmy Pana Boga na czas wypoczynku. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej do Niego przylgnijmy.
      Zabrać ze sobą Boga na wakacyjny wyjazd, to na pewno rozmawiać z Nim na modlitwie każdego dnia; dziękować Mu za słońce, piękno krajobrazu, który odkrywamy; za dobroć ludzi, której doświadczamy; za wiele chwil radości, które nas spotkają! Ks. Jan Twardowski w swoim wierszu pisał: „Czy możemy powiedzieć, że żyjemy dla Boga? Czy nie żyjemy dla siebie, dla swoich ambicji, dla pieniędzy, dla własnego szczęścia? Każdą chwilę dostajemy od Boga i każą chwilę oddajmy Jemu”. Każda chwila wakacyjnej radości czy szczęścia może być ofiarowana Panu Bogu.

Wakacje to doskonały czas na test naszej wiary. W okresie wakacyjnym zauważamy wzmożony ruch turystyczny, w tym pielgrzymkowy. Wiele osób decyduje się na jedno dniową czy kilku dniową wyprawę do miejsc kultu religijnego, aby swój wypoczynek połączyć z odnową duchową. Może czasem jest lepiej udać się – zgodnie z sugestię samego Jezusa – osobno, aby z daleka od zgiełku, w ciszy, w kontakcie z przyrodą, sam na sam z Bogiem odkrywać na nowo sens swojego życia. Myślę, że wiele osób odczuwa taką właśnie duchową potrzebę. I oto taki właśnie odpoczynek naprawdę może być owocny, twórczy. Człowiek może stać się wewnętrznie mocniejszy, radośniejszy. Ludzie, którzy wolą wspólnie spędzać czas wolny, mają także różne możliwości, w zależności od upodobań. Ważne jest tylko, aby to wspólne wypoczywanie budowało, wnosiło radość ducha, zbliżało ludzi do siebie.

Wypoczywajmy mądrze, to znaczy tak, aby wypoczywając zawsze coś zyskać, a nigdy nie stracić. Aby wrócić do domu mocniejszym, a nie bardziej zmęczonym, sfrustrowanym.

Modlitwa wakacyjna
Naucz mnie Panie dobrze wypoczywać i spędzać wolny czas. Proszę Cię, abym umiał dostrzegać piękno przyrody, wspaniałość zwierząt, abym na nowo nauczył się zachwycać otaczającym mnie światem, tak jak kiedyś, gdy byłem małym dzieckiem. Panie, błogosław wszystkim, którzy wyjeżdżają na wakacje, aby spędzili dobrze ten czas. Dziękuję, że nie zapominasz o tych wszystkich, którzy nie mogą wyjechać z braku środków lub z powodu choroby. Panie, zmiłuj się nad nami i spraw, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Dzięki Ci, Panie. Amen.