Papież Franciszek postanowił, aby III niedziela zwykła była obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Czytamy o tym w ogłoszonym 30 września 2019 r. Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis”. Jak zaznaczył Franciszek, ma się ona przyczynić „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”. Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima – wielkiego miłośnika i tłumacza Pisma Świętego, a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła. W tym roku, po raz pierwszy, Niedziela Słowa Bożego przypada 26 stycznia.
Tylko 10 minut z całej doby — tyle wystarczy, by zapoznać się z czytaniami z dzisiejszej niedzieli. Ale to aż 10 minut słuchania samego Boga. Spróbujmy od dziś żyć hasłem: 10 MINUT NAS ZBAWI.
Proponujemy, by w Niedzielę Słowa Bożego każdy sięgnął po Pismo Święte i posłuchał, co mówi mu Pan Bóg. On nigdy nie zostaje obojętny na nasze modlitwy, ale my także nie możemy być obojętni na Jego słowo. Zbudujmy więź, która nas umocni i wskaże drogę do zbawienia. To, co dziś zaczniemy, niech stanie się codzienną praktyką. Chciejmy w ten sposób poznać Chrystusa. Tylko zgłębiając Pismo Święte, sięgniemy do samego źródła, do słów, które mówią nam o Jezusie i pozwalają zacieśnić naszą relację z Nim.
1. czytanie (Iz 8,23b — 9,3)
W dawniejszych czasach upokorzył Pan krainę Zabulona i krainę Neftalego, za to w przyszłości chwałą okryje drogę do morza, wiodącą przez Jordan, krainę pogańską. Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju n1oków światło zabłysło, Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradował się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemięzcy, jak w dniu porażki Madianitów.
____________________________________________________________________
Autor psalmu jest pewien jednego: że jeśli Bóg będzie w życiu na pierwszym miejscu, to takie życie zyska obrońcę i pocieszyciela, usunie lęk i przyniesie radość.
Psalm (Ps 27 (26),lbcde.4.13-14 (R.: lb)
Pan moim światłem i zbawieniem moim.
Pan moim światłem i zbawieniem moim, *
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia,*
przed kim miałbym czuć trwogę?
Pan moim światłem i zbawieniem moim.
O jedno tylko Pana proszę i o to zabiegam,
żebym mógł zawsze przebywać W Jego domu*
po wszystkie dni mego życia,
abym kosztował słodyczy Pana, *
stale się radował Jego świątynią.
Pan moim światłem i zbawieniem moim.
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana*
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny, *
nabierz odwagi i oczekuj Pana.
Pan moim światłem i zbawieniem moim.
___________________________________________________________________
Podziały między ludźmi były zawsze i problemy ze zgodą wśród wierzących nie były obce nawet we wspólnotach, które zakładał św. Paweł. Apostoł widzi na to jedno lekarstwo: skupić się na Chrystusie, by więcej było Jego niż nas i więcej o Nim niż o ludziach.
__________________________________________________________________
2. czytanie (1 Kor 1,10-13.17)
Upominam was, bracia, w imię Pana naszego, Jezusa Chrystusa, abyście żyli w zgodzie i by nie było wśród was rozłamów; abyście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: „Ja jestem od Pawła, a ja od Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa”. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?
Nie posłał mnie Chrystus, abym chrzcił, lecz abym głosił Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża.
Aklamacja (Por. Mt 4,23)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Alleluja, alleluja, alleluja
___________________________________________________________________
Ewangelia przenosi nas do Galilei i przypominając słowa Izajasza, znane już z pierwszego czytania, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jezus Chrystus jest tym, który może nas wyzwolić od wszystkich naszych wrogów i to On wnosi światło sensu, nadziei i pokoju w nasze życie.
___________________________________________________________________
Ewangelia (Mt 4,12-17)
Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: „Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło”. Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie”.
__________________________________________________________________