Chrystus zasiada na tronie.
Ubrany jest w drogocenne szaty: tunikę ze złotogłowia — tkaniny przetykanej nicią z prawdziwego złota — i czerwony płaszcz. W lewej ręce trzyma królewskie jabłko — szklaną kulę symbolizującą świat, a prawą ręką błogosławi.
Takie wizerunki zwane są Salyator Mundi (Zbawiciel Swiata). Kula ziemska jest uwieńczona krzyżem z dwiema poprzecznymi belkami - tzw. krzyżem patriarchalnym. Druga poprzeczna belka symbolizuje tabliczkę z napisem INRI, którą Piłat umieścił na krzyżu Chrystusa. Obraz oznacza więc nie tylko panowanie Jezusa nad światem, ale także zbawienie świata, którego dokonał poprzez swą mękę.
Jezusowi towarzyszy sześć symbolicznych postaci. W narożnikach obrazu widzimy czterech strażników Bożego tronu z Apokalipsy według św. Jana. To uskrzydlone istoty będące jednocześnie symbolami czterech ewangelistów: orzeł św. Jana, anioł św. Mateusza, lew św. Marka i byk św. Łukasza. Strażnicy tronu są więc tutaj ucieleśnieniem słowa Chrystusa zawartego w Ewangeliach.
Po bokach Zbawiciela znajdują się natomiast kobiety symbolizujące Kościół (z lewej) i Synagogę (z prawej). Kościół, uwieńczony laurem zwycięstwa, trzyma sztandar z powtarzającym się symbolem krzyża patriarchalnego oraz kielich z Hostią oznaczający Eucharystię. Synagoga natomiast trzyma tablice z przykazaniami, które otrzymał Mojżesz. Jej włócznia jest jednak złamana, a ona sama pochylona, co symbolizuje wypaczenie Bożego posłannictwa.
Obraz pierwotnie dekorował wnętrze kościoła San Lorenzo el Real w kastylijskim mieście Toro. Najprawdopodobniej ozdabiał pochodzący z [492 roku nagrobek Pedro de Castilla y Salazara i jego małżonki Beatriz Rodriguez de Fonseca y Ulloa. Pedro de Castilla y Salazar był wnukiem króla Kastylii Piotra I.
Leszek ŚLIWA (Gość Niedzielny)Obraz Fernando Gallego, CHRYSTUS BŁOGOSŁAWIĄCY, olej tempera na desce, 1494—1496, Muzeum Prado Madryt.
Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo w sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary. W naszej parafii istnieje Akcja Katolicka, która zaprasza parafian do swoich szeregów. Spotkania odbywają się w pierwszą środę miesiąca o godz. 19.00 w domu katechetycznym. Zachęcamy do zaangażowania się w działalność organizacji, bowiem potrzeba w Kościele wielu wiernych świeckich gotowych promować naukę Chrystusa i świadczyć o Nim. Po Mszy św. o godz. 12.30 zapraszamy na spotkanie do kawiarni na wspólną kawę i zapoznanie się z działalnością Akcji Katolickiej.