"Różaniec" jest najczęściej odmawianą modlitwą w intencji zmarłych cierpiących w czyśćcu. Z prawdziwie dziecięcą ufnością powierzamy naszych bliskich zmarłych wstawiennictwu Matki Najświętszej, pamiętając, że właśnie Bogu spodobało się, żeby Jego Syn przez Maryję przyszedł do człowieka. Chrystus, dając nam Maryję za Matkę zapragnął, aby człowiek tą samą drogą przyszedł do Boga. Zawierzając pośrednictwu Niepokalanej Dziewicy, prowadźmy do nieba - tą znaną modlitwą - zmarłych, którzy oczyszczając się, oczekują naszej pomocy.
TAJEMNICE RADOSNE
I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
Wcielenie Syna Bożego jest wydarzeniem centralnym w historii zbawienia świata. Dzięki fiat Maryi Bóg stał się człowiekiem, aby być blisko każdego z nas, dzielić nasze radości i smutki, napełnić nasze życie miłością, radością, nadzieją i pokojem; aby nam przypomnieć, że wszyscy jesteśmy braćmi, dziećmi jednego Ojca, który jest w niebie. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby zamieszkali w Domu Ojca.
II. Nawiedzenie św. Elżbiety
Po otrzymaniu niezwykłej wiadomości, że zostanie Matką Syna Bożego, Maryja udaje się w góry, do swojej krewnej Elżbiety, aby dzielić z nią radość z Bożego wybrania. Obie są pobłogosławione przez Boga. Obie doświadczają cudu. Naturalną konsekwencją tego szczęścia jest hymn Magnificat, w którym Maryja uwielbia sprawiedliwego i miłosiernego Boga. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby dostąpili chwały błogosławionych w niebie.
III. Narodzenie Pana Jezusa
Syn Boży, Wszechmogący, Pan wszelkiego stworzenia, rodzi się w ubogiej stajni, między bydlętami. W życiu człowieka nie liczy się wielkość, bogactwo czy władza, ale pokora i serce pełne miłości. Nowonarodzony Bóg przynosi nam dar miłości i pragnie, byśmy tą miłością dzielili się z innymi, służąc sobie nawzajem. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby radowali się pełnią dziecięctwa Bożego w niebie.
IV. Ofiarowanie Pana Jezusa
Jezus Chrystus, będąc prawdziwym Bogiem, stał się również prawdziwym człowiekiem. Jego rodzice skrupulatnie wypełniali wszystkie zalecenia prawa żydowskiego, dlatego przynieśli Dziecię do świątyni, by ofiarować je Panu. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby mogli wejść do prawdziwego przybytku Boga w niebie.
V. Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni
W wieku lat dwunastu Jezus wraz z Maryją i Józefem udaje się do świątyni jerozolimskiej, do domu swego prawdziwego Ojca. Jest świadomy swojej głębokiej relacji z Bogiem Ojcem. Jego ziemscy rodzice nie rozumieją do końca posłannictwa Jezusa, ale je akceptują. Chcą jak najlepiej wypełnić powierzone im zadanie, a Jezus odwdzięcza się miłością i posłuszeństwem. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby odnaleźli wieczne szczęście w królestwie niebieskim.
TAJEMNICE ŚWIATŁA
I. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Przyjmując chrzest od Jana, Jezus rozpoczyna swoją działalność publiczną. Głos Boga Ojca i Duch Święty w postaci gołębicy, zstępujący na Syna Bożego, są manifestacją Trójcy Świętej i mandatem do wypełnienia misji zbawienia świata. Jezus chce zbliżyć się do każdego człowieka, aby wyzwolić go z więzów grzechu i objawić mu prawdziwą miłość Boga. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby zanurzeni z Chrystusem w Jego śmierci i zmartwychwstaniu, razem z Nim przeszli do nowego życia.
II. Cud w Kanie Galilejskiej
Jest rzeczą niezwykłą, że pierwszego cudu dokonał Jezus podczas przyjęcia weselnego. Nie mogło Go zabraknąć wśród ludzi, którzy świętują miłość! Objawiając swoją chwałę wśród gości weselnych, Jezus zaprasza wszystkich na prawdziwą i niekończącą się ucztę błogosławionych w niebie. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby nie zabrakło ich na świętej uczcie niebieskiej.
III. Głoszenie królestwa Bożego
Całe życie Jezusa, Jego nauczanie i cuda, miało jeden cel – ogłosić nadejście królestwa Bożego. Chrystus pragnie, aby każdy człowiek przyjął Boga do swojego serca i do swojego życia. Jeśli odnajdziemy Boga i pozwolimy Mu królować w naszym życiu, jeśli wyrzekniemy się grzechu, On na pewno nas przemieni i uczyni ludźmi spełnionymi i szczęśliwymi. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby stali się uczestnikami królestwa Bożego.
IV. Przemienienie na górze Tabor
Niedługo przed swoją męką Jezus zabiera trzech Apostołów na górę Tabor i tam przemienia się wobec nich. Uczniowie mogą zobaczyć w Nim prawdziwego Boga i to doświadczenie pomoże im przetrwać najtrudniejsze momenty. Jak podczas chrztu w Jordanie, tak i teraz Bóg Ojciec potwierdza posłannictwo swojego Syna i wzywa uczniów do posłuszeństwa Jego Słowu. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby mogli wpatrywać się w pełne miłości i światła oblicze Boga w wiecznej chwale.
V. Ustanowienie Eucharystii
W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanawia dla swoich uczniów cudowny sakrament Eucharystii. Bóg, pod postaciami chleba i wina, staje się na zawsze obecny na świecie. Przyjmować Komunię świętą, karmić się Ciałem i Krwią Chrystusa to przyjmować od Niego nowe życie, stawać się jak On. Oto jest wielka tajemnica naszej wiary. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby Eucharystia, którą przyjmowali za życia ziemskiego, stała się dla nich przepustką do wieczności.
TAJEMNICE BOLESNE
I. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Rozmowa z Bogiem była dla Jezusa najważniejszym elementem codziennego życia i całej działalności. W Ogrodzie Oliwnym, na krótko przed strasznymi wydarzeniami, które miały nastąpić, Jezus trwał przy Bogu i przyjął Jego wolę. Modlitwa i zaufanie Bogu pozwoliły Mu przezwyciężyć straszne cierpienie duchowe, które przeżywał. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby mogli radować się owocami męki i śmierci Chrystusa w wieczności.
II. Biczowanie Pana Jezusa
Piłat, chociaż wiedział, że Jezus jest niewinny, skazał Go na śmierć, a przedtem kazał ubiczować. Syn Boży w ciszy i spokoju przyjął wyrok i pozwolił, aby Go torturowano. Zupełnie niezasłużenie cierpiał ogromny ból fizyczny, ale także ból duchowy, spowodowany zdradą i opuszczeniem przez najbliższych i wydaniem na śmierć przez swój naród. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby Bóg przebaczył im wszystkie grzechy i przyjął ich do grona świętych w niebie.
III. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa
Okrutni żołnierze rzymscy wyładowują swoje frustracje na niesprawiedliwie skazanym na śmierć Jezusie. Nakładają Mu koronę z ciernia na głowę i płaszcz szkarłatny na ramiona, szydzą z Niego, plują Mu w twarz, biją Go, popychają. Jezus z pełną akceptacją i w milczeniu przyjmuje i to upokorzenie ze strony człowieka. Misja Syna Bożego jest trudna i wyczerpująca, ale niezbędna, aby świat został zbawiony. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby dzięki męce Chrystusa zostali uczestnikami chwały zbawionych.
IV. Pan Jezus dźwiga ciężki krzyż
Jezus bierze na swoje ramiona drzewo krzyża. Zanim z tym narzędziem zbrodni osiągnie cel, którym ma być szczyt Golgoty, przemierza wąskie ulice Jerozolimy. Umęczony fizycznie i psychicznie, wielokrotnie upada. Spotyka także wielu współczujących Mu ludzi, którzy są jakby promykiem nadziei w gąszczu zła. Krzyż jest niezwykle ciężki, bo wielka jest cena naszego odkupienia. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby krzyż Chrystusa stał się dla nich bramą do ojczyzny niebieskiej.
V. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu
Na Kalwarii spełniają się wszystkie proroctwa na temat Mesjasza. Jezus umiera na krzyżu. Umiera z miłości. Tak Bóg, który jest samą miłością, umiłował świat. Ale czy prawdziwa miłość może umrzeć? Jezus zapowiadał wielokrotnie, że po trzech dniach powstanie z martwych. Zatem jest nadzieja. Śmierć to nie koniec, śmierć to początek. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby śmierć Chrystusa stała się dla nich znakiem zwycięstwa nad śmiercią i szatanem.
TAJEMNICE CHWALEBNE
I. Zmartwychwstanie Pana Jezusa
Trzy dni wcześniej wszyscy opłakiwali śmierć Jezusa. W niedzielę wczesnym rankiem, gdy kobiety poszły do grobu, żeby namaścić ciało Jezusa, już go tam nie było. Jezus zmartwychwstał, jak powiedział. Zwyciężył śmierć. Pokonał szatana. Miłość wygrała ze złem. Bóg zawsze zwycięża i daje nadzieję na nasze zwycięstwo. My także zmartwychwstaniemy wraz z Nim. I to jest dla nas prawdziwa Dobra Nowina. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby zmartwychwstanie Chrystusa stało się dla nich znakiem ich zmartwychwstania do nowego życia.
II. Wniebowstąpienie Pana Jezusa
Jezus wstępuje do nieba i zasiada po prawicy swojego Ojca. Oczywiście nie znaczy to, że opuszcza nas definitywnie. Przeciwnie. Jest z nami w każdy dzień, aż do końca świata. Jako Dobry Pasterz wstawia się za nami u Ojca w niebie, strzeże nas i prowadzi po właściwych ścieżkach. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby znaleźli miejsce u tronu Boga Ojca.
III. Zesłanie Ducha Świętego
Jezus ogłosił uczniom, że po swojej śmierci i zmartwychwstaniu ześle na nich Ducha Świętego, Ducha Pocieszyciela. Zgromadzeni w Wieczerniku Apostołowie wraz z Maryją otrzymali Go w dniu Pięćdziesiątnicy. Od tego czasu Duch Święty stale jest obecny w Kościele. Uświęca go, pomaga przypomnieć sobie nauczanie Jezusa i zrozumieć Jego sens, dodaje siły uczniom Jezusa wszystkich czasów do pełnienia misji ewangelizacyjnej. Módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby oczyszczeni ogniem Ducha Świętego, dostąpili radości zjednoczenia z Bogiem.
IV. Wniebowzięcie Maryi
Maryja, Święta i Niepokalana, wybrana przez Boga na Matkę Syna Bożego, była również Jego pierwszym i najwierniejszym uczniem. Słuchała Jego słów pełnych mocy, widziała znaki, które czynił, towarzyszyła Mu w męce i śmierci, otrzymała Ducha Świętego. Pokorna Służebnica Pańska zostaje wzięta z ciałem i duszą do nieba. Ta, która całe życie poświęciła misji swojego Syna, uczy nas kroczenia za Jezusem. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby dostąpili wraz z Maryją radości przebywania w chwale nieba.
V. Ukoronowanie Matki Bożej
Maryja, Matka Boga i nasza Matka, jest w niebie. Bóg wywyższył tę skromną i dobrą dziewczynę z Nazaretu i uczynił Ją Panią nieba i ziemi. Maryja jest naszą Królową i Orędowniczką, która wstawia się ciągle za nami, swoimi dziećmi, przed Bogiem. Ale bardziej niż Królową jest dla nas wzorem i przykładem zaufania Bogu i pełnienia Jego woli w codziennym życiu. Rozważając tę tajemnicę, módlmy się za zmarłych cierpiących w czyśćcu, aby Maryja była ich przemożną Orędowniczką.