NIEDZIELA PALMOWA, MĘKI PAŃSKIEJ

24 marca 2024 r.

1.    Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia, najważniejszych dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie.
2.    W Wielki Czwartek będziemy przeżywać Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele celebrowana będzie w tym dniu jedna Msza Święta o godz. 18.00., zwana Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. Nie ma Mszy świętej w godzinach porannych.
3.    Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Wierni gromadzą się na liturgii Wielkiego Piątku, składającej się z liturgii słowa, adoracji krzyża i Komunii Świętej. Zapraszamy na Liturgię o godz.18.00. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 15.00. W godzinie Miłosierdzia Bożego odmówimy Koronkę o pokój na świecie.
4.    W Wielką Sobotę wieczorem o godz. 20.00. celebrujemy Wigilię Paschalną. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału, a także wody chrzcielnej. Przybądźmy do kościoła ze świecami. Odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu przy grobie Pańskim w dolnym kościele. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy w godz.10.00.-17.00 (co pół godziny w górnym kościele). Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma. Warto w tym dniu zachować post od pokarmów mięsnych. Na obrzęd poświęcenia pokarmów przynosimy skarbonki jałmużny wielkopostnej, które otrzymaliśmy od Caritasu.
5.    Niedziela Wielkanocna. Msza św. Rezurekcyjna z procesją o godz. 6.00. rano, a następnie: o godz. 8.00.; 9.30.; 11.00.; 12.30.; 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
6.    Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu: codziennie w godz. 6.15-7.15.; 9.00-10.00. (z wyjątkiem Wielkiego Czwartku); 17.00.-18.30. (z wyjątkiem Wielkiego Czwartku). W Wielki Czwartek spowiedź św. tylko w godz. 6.15. - 7.15.
7.    Adoracje Najświętszego Sakramentu: Wielki Czwartek w godz. 19.00.- 22.00.; w Wielki Piątek, w godz. 6.30.- 22.00. oraz w Wielką Sobotę w godz. 6.30. – 19.30. Zapraszamy do adoracji grupy i wspólnoty. Szczegółowy program adoracji jest zamieszczony na plakacie w gablocie.
8.     Zapraszamy na Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego począwszy od Wielkiego Piątku, codziennie po Mszy św. wieczornej.
9.     Uroczystość Zwiastowania Pańskiego ze względu na Wielki Tydzień została przełożona na 8 kwietnia.
10.    Ministrantów i lektorów zapraszamy na spotkanie w czwartek, piątek i sobotę o godz. 10.00. Chłopców - kandydatów na ministranta - zapraszamy na spotkanie we wtorek o godz. 17.30.
11.    Caritas przy wyjściu z kościoła rozprowadza świece wielkanocne - paschaliki na stół świąteczny i baranki. Ze świecy można uczynić wieloraki użytek np. włożyć ją do święconki, wziąć do kościoła na uroczystości Wielkiej Soboty, zapalić przy śniadaniu wielkanocnym czy postawić na grobach bliskich.
12.    Paniom ze wspólnot modlitewnych serdecznie dziękujemy za wielki trud pracy i poświęcenia w przygotowanie wiązanek palm. Serdeczne Bóg Zapłać.
13.    Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
14.    W naszym kościele założono nowe nagłośnienie wraz z kablami i wzmacniaczem. Na razie bez uporządkowanej estetyki kabli. Proszę o opinie o skuteczności i słyszalności.
15.   W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności:
śp. Barbara Karkut l. 83 z ul. Schuberta. Rodzinie zmarłej serdecznie współczujemy
z darem modlitwy.
                                                                                                            +++     +++     +++

Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycia Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.