(2024-04-06)

UROCZYSTOŚĆ MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

UROCZYSTOŚĆ   MIŁOSIERDZIA   BOŻEGO
Nie zazna ludzkość spokoju, dokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego. (Dzieniczek, 699)

Pan Jezus powiedział do Św. Siostry Faustyny: „Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski.” (Dzienniczek, 699) Innym razem rzekł: „Wniknij w tajemnice moje i poznasz przepaść miłosierdzia mojego ku stworzeniom i niezgłębioną dobroć moją- i tę dasz poznać światu”. (Dz. 438)
        Błogosławiony ks. Michał Sopoćko w swojej pracy pt.: „Miłosierdzie Boże w dziełach Jego” (tom I) przytacza słowa św. Tomasza z Akwinu i określa Miłosierdzie Boże jako „odwieczną doskonałość Stworzyciela, Odkupiciela i Uświęciciela w Jego stosunku do stworzeń, a w szczególności do ludzi, przez którą Bóg wyprowadza stworzenia z nędzy i uzupełnia ich braki”.
Innymi słowy oznacza to, że w swojej miłości Pan Bóg pochyla się nad naszą nędzą i lituje się nad każdą ludzką biedą oraz dopomaga nam w licznych potrzebach. A zatem wszelkie Boże działanie zmierzające do uzupełnienia lub usunięcia naszych braków jest dziełem Miłosierdzia.
        Boże Miłosierdzie to wielka Dobroć Boga, która się pochyla nad naszym życiem i przychodzi nam z pomocą. „Kiedy przechodzimy historię ludzkości, widzimy na każdym kroku tę wielką dobroć Bożą. Wszystkie przymioty Boga, takie jak: wszechmoc, mądrość, starają się nam odsłonić ten jeden największy przymiot, to jest dobroć Boga.” (Dz. 458)
       Pan Jezus radzi Św. Faustynie: „Poznawaj Boga przez rozważanie przymiotów Jego” (Dz. 30). Św. Faustyna była posłuszna i czyniła tak, jak życzył sobie Pan Jezus. Często rozważała miłosierdzie Boże nazywając je największym przymiotem Boga. Wiele razy pisała o miłości i dobroci Boga.
„Miłosierdzie jest kwiatem miłości; Bóg jest miłością, a miłosierdzie jest jego czynem, w miłości się poczyna, w miłosierdziu się przejawia. Na co spojrzę, wszystko mi mówi o Jego miłosierdziu, nawet sama sprawiedliwość Boża mówi mi o Jego niezgłębionym miłosierdziu, bo sprawiedliwość wypływa z miłości” (Dz. 651)
        Rzeczą niemożliwą dla człowieka jest poznanie w pełni tego, czym jest Miłosierdzie Boże. Podobnie jak nikt nie pojmie do końca tego, kim i jaki jest Bóg. „Miłosierdzie Boże jest nigdy niezgłębione i niewyczerpane, jako jest niezgłębiony sam Bóg. Chociażbym użyła najsilniejszych słów na wypowiedzenie tego miłosierdzia Boga, niczym to wszystko jest z rzeczywistością, jakim ono jest”. (Dz. 692)
       W zgłębianiu Tajemnicy Miłosierdzia może nam pomóc czytanie i rozważanie Pisma Świętego, rozważanie działania Opatrzności Bożej w naszym życiu i życiu bliźnich, a także podziwianie dzieł stworzonych przez Boga. Miłosierdzie Boże mogą nam przybliżyć dzieła Ojców Kościoła, zapiski świętych i błogosławionych, którzy rozważali tajemnicę Bożego miłosierdzia.
      Jeśli ktoś pragnie głębiej wniknąć w tajemnicę miłosierdzia Bożego, jego codzienną lekturą powinna być Biblia czyli Stary i Nowy Testament. Bez znajomości całego Pisma Świętego nie jest możliwe poznanie Pana Boga i zrozumienie logiki Jego działania w stopniu, który jest możliwy dla naszej ludzkiej ograniczoności. Jeśli nie czytamy Pisma Świętego, nie jest możliwe zbliżenie się do Pana Boga i pokochanie Go całym sercem. W Starym Testamencie poznajemy Boga miłującego i sprawiedliwego. M.in. dowiadujemy się i rozważamy, jak żarliwie Bóg walczy o powrót grzesznego człowieka ze złej drogi życia. Natomiast w Nowym Testamencie Syn Boży objawił nam miłujące i miłosierne oblicze Ojca. Czytając Nowy Testament poznajemy jakim jest Bóg przez życie i dzieła Jezusa Chrystusa. Pan Jezus powiedział przecież do uczniów: „Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.” (J 14,9)