(2023-04-22)

TYDZIEŃ BIBLIJNY

TYDZIEŃ  BIBLIJNY
Czy chcecie gardzić Kościołem?” – te słowa zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian (1Kor 11,22) stanowią myśl przewodnią tegorocznej Niedzieli Narodowego Czytania Pisma Świętego przypadającej w drugą niedzielę po Wielkanocy. Rozpocznie ona XV Tydzień Biblijny, który obchodzony będzie od 23 do 29 kwietnia br. Zbliżający się XV Tydzień Biblijny był jednym z tematów dzisiejszego spotkania prasowego, które odbyło się w Sekretariacie KEP w Warszawie.
Tydzień Biblijny obchodzony przez Kościół katolicki w Polsce ma inspirować do częstszego sięgania po Pismo Święte. Poprzez intronizację Biblii, konferencje, celebracje oraz spotkania kręgów biblijnych ma ukazać fundamentalne znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i parafii.
Zarówno hasło Tygodnia Biblijnego: „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” jak i myśl przewodnia: „Czy chcecie gardzić Kościołem?” (1 Kor 11,22) nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
Hasło Tygodnia Biblijnego nawiązuje również do sakramentu chrztu – gdyż Kościół jest dziełem całej Trójcy Świętej; nawiązuje również do modlitwy chrześcijanina, który każdą modlitwę zaczyna i kończy znakiem krzyża. – Kościół jest wejściem w przestrzeń obecności Trójcy Świętej.
Tydzień Biblijny rozpoczyna się Niedzielą Narodowego Czytanie Pisma Świętego, w ramach którego organizowane jest wspólnotowe czytanie Biblii. W tym roku do lektury wybrano teksty Ewangelii wg św. Jana. Wybrane fragmenty – m.in. rozdział 17, 20 czy 15 Ewangelii św. Jana – w szczególny sposób wiążą się właśnie z tajemnica Kościoła. Jeden z tych fragmentów to Modlitwa Arcykapłańska Jezusa, będąca właśnie modlitwa za Kościół, drugi mówi o mandacie misyjnym – posłaniu do misji przebaczenia grzechów, ewangelizacji i głoszenia dzieła zbawienia, trzeci z kolei mówi o winnym krzewie, który jest obrazem tego, czym jest Kościół.
Lektura Pisma Świętego może nam pomóc w odkrywaniu w głębszy sposób tajemnicy Kościoła, tak, by nie skupiać się jedynie na jego wymiarze instytucjonalnym, czy tez wymiarze ludzkich słabości.
Uroczyste celebracje Narodowego Czytania Pisma Świętego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz na Jasnej Górze będą transmitowane na żywo. Transmisja z Łagiewnik planowana jest w TVP 1 o godz. 7.00. oraz w TVP 3od godz. 11.00 i w TVP Info od godz. 13.00. Transmisja z Jasnej Góry zaplanowana jest o godz. 9.30 w TV Trwam.